Rendezvényeink
2019.02.25
Nagy sikerrel és óriási érdeklőés mellett zajlott le a Békés Megyei Népfőiskola Alapítvány által 2019. február 22-én szervezett Értéktár Konferencia. Az esemény helyszíne az Orosházi Petőfi Művelődési központ volt, ahol a konferencia keretében kiállítást is szerveztek az orosházi értékekről.
A megjelenteket dr. Pappné Darida Andrea, az alapítvány kuratóriumának elnöke köszöntötte. Bevezetőjében kiemelte, hogy az esemény célja kettős: egyrészt szeretnék elérni, hogy azon megyei települések is rendelkezzenek értéktárral, ahol ilyen még nincs, másrészt pedig hogy a már működő értéktárak vezetői hasznos tapasztalatokat szerezhessenek.
Az előadások sorozatát V. Németh Zsolt, a kiemelkedő nemzeti értékek felügyeletéért felelős miniszteri biztos hungarikumokról szóló prezentációja nyitotta meg. Kiemelte, hogy a magyar nemzet igényt tart hagyományai, természeti értékei és épített öröksége elemeinek azonosítására és megismertetésére, mellyel saját önazonosságát erősíti meg.
Zalai Mihály, a Békés Megyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke a Békés Megyei Értéktár identitáserősítő hatásáról beszélt, de szót ejtett annak gazdaságfejlesztési vonatkozásairól is. Konkrét példákat említve közölte, hogy pályázati forrásból egy, a települési értékekre épülő kistermelői piacot szándékoznak szervezni, illetve ki kívánnak alakítani egy „megyei brand-et” is, és utazópiaccal is bővítenék a kistermelők kereskedelmi lehetőségeit. Megjegyezte, hogy Békés megyében a települési értéktárak száma az ország megyéinek átlagát messze meghaladja
Dr. Rákóczi Attila, a Békés Megyei Értéktár Bizottság Agrár- és Élelmiszergazdaság Albizottságának alelnöke a nemzeti értékek agrárgazdaságra gyakorolt pozitív hatásait helyezte előadása középpontjába. A megjelenteket arra buzdította, hogy kutassák, keressék helyben nemzeti kincseinket.
Békés megye legnagyobb helytörténeti gyűjteménye Mezőhegyesen található – húzta alá Tarkó Gábor, a Mezőhegyesi Települési Értéktár Bizottság elnöke. Bemutatta a nóniusz lófajtát, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság ékkövét. Azt is elmondta, hogy Mezőhegyesen kiemelt figyelmet fordítottak többek között a cukorgyár és a ménesbirtok történetének megőrzésére, a helyi szakképzés hagyományainak ápolására.
Az előadások blokkját Tóth Bálint hagyományőrző zárta, aki az orosházi búzacsíramálét, mint egészségforrást mutatta be. Ősi hagyományokon alapuló helyi jellegzetesség, tápláló édesség, reformélelmiszer, vitaminbomba – foglalta össze tömören.
Az esemény az Orosházi Települési Értéktárban szereplő kincseket felvonultató kiállítással zárult. Hováth József, a bizottság elnöke tárlatismertetése során kiemelte, értéktáruk jelenleg több mint negyven elemmel büszkélkedik. Ide sorolható például a búzacsíramálé, az orosházi kenyér, kolbász, kulcsos kalács, a nyolc tojásos száraztészta, az orosházi kacsa- és libamáj, az üvegipar, Mokry Sámuel, Justh Zsigmond, Thék Endre élete és munkássága. A helyi értékek megismertetése fontos feladat, hiszen múltunk sok esetben a további fejlődésünk alapját jelentheti – hangsúlyozta Horváth József.
2018.12.18
A Békés Megyei Népfőiskola Alapítvány és a Mezőberényi Népfőiskola Alapítvány közös szervezésében Megyei Civil Nap volt Mezőberényben 2018. december 14-én. Az Onody Gyuláné vezetésével tartott rendezvényen szó volt a civileket érintő adatvédelmi változásokról, a népfőiskolák XXI. századi szerepéről, valamint zenei és irodalmi műsorra is sor került.
2018.09.03
A Békés Megyei Önkormányzat minden év szeptember első hétvégéjén megrendezi a Megyenapot. A Békés Megyei Népfőiskola Alapítvány aktívan közreműködik a rendezvény szervezése és lebonyolítása során.
Az alapítvány 2017-ben kapcsolódott be a program szervezésébe, és a Békés Megyei Értéktár bemutatása kapcsán végzett szakmai munkát, ahol fő feladata a kiállítások felügyelete volt. 2018-ban pedig a rendezvény esti programját biztosította a szervezet. A fellépő Ferenczi György a Rackajam zenekar előadásában olyan világzene került a színpadra, ami jól ötvözte a mai és a népi folklórt, valamint a világzenét. Az ilyen típusú programok is lehetnek a közösségformálás egyedülálló módszerei, melyek nevelő hatással is bírnak.
Az alapítvány másik fontos feladata Békés megye kulturális értékeinek bemutatása közösségépítő rendezvények keretében. A Békés Megyei Népfőiskola Alapítvány megállapodást kötött a Békés Megyei Önkormányzattal, hogy a 2017-es évben az alapítvány fogja népszerűsíteni a Békés Megyei Értéktár kulturális értékeit. Ezt az a felismerés inspirálta, hogy sokan nem ismerik a Békés Megyei Értéktár „kincseit”. Az alapítvány fontosnak tartotta egy olyan előadássorozat megindítását, aminek során a szervezet olyan településeket látogatott meg, ahol még nem rendelkeztek települési értéktárral.
Az első helyszín Békéssámson község volt, ahol a Szabadság Háza adott otthont a
rendezvénynek 2017. február 27-én. A program az alapítvány bemutatásával kezdődött, majd két előadást hallgattak meg a résztvevők. Az első előadást minden rendezvényen Zalai Mihály, a Békés Megyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke, a Békés Megyei Értéktár Bizottság elnöke tartotta, aki a Békés Megyei Értéktárat mutatta be a jogszabályi háttér ismertetésével. A második előadáshoz minden esetben olyan települések értéktárának elnöke lett felkérve, ahol példaértékű munka folyik. Gyakorlati példákkal segítették a még települési értéktárral nem rendelkező önkormányzatok munkáját. Békéssámsonon a Mezőhegyesi Települési Értéktár bizottság elnöke, Tarkó Gábor tartott előadást.
A második helyszín 2017. április 3-án Telekgerendás község volt, ahol a Mezőberényi Települési Értéktár vezetője, Körösi Mihályt volt a második előadó. A mezőberényiek saját értéktárukból kiállítást is készítettek, így színesítették az előadást. Ezzel a kiállítással a telekgerendásiak is ötleteket kaphattak, hogy ők milyen értékeket vegyenek be saját értéktárukba.
A harmadik helyszín Okány község volt 2017. május 11-én, ahol a Békés Megyei Önkormányzat előadását követően a Biharugrai Települési Értéktár bizottságának elnöke, Szoboszlai Zoltán mutatta be a biharugrai gyakorlatokat.
Valamennyi településen, amelyeket érintett az előadássorozat, megalakult és működni kezdett a települési értéktár.
Intézményi együttműködés keretében közösen a Petőfi Kulturális Közhasznú Nonprofit Kft-vel, a Justh Zsigmond Városi Könyvtárral és Orosháza Város Önkormányzatával pályázott az 1956-os Emlékbizottság és a Közép és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásért Közalapítvány 1956-os év 60. évfordulójára kiírt pályázatára. A pályázat megnyerését követően olyan eseménysorozatok megszervezésére kerülhetett sor, amelyekkel mind az idősebb, mind a fiatalabb nemzedék számára hasznos történelmi ismeretek közvetítése történhetett meg. Az iskolások számára versmondó versenyt szervezett a népfőiskola, és a magyar kultúra napjára 2017. január 22-re novellaíró pályázat is lett hirdetve; így a programsorozat még 2017 januárjában is tartott. A rendezvénysorozat első napján Koszorús Oszkár orosházi helytörténész elevenítette fel az akkori eseményeket, a hangulat megidézéséhez pedig a művelődési ház aulájában kialakításra került egy az 50-es éveket felidéző díszletet. Színházi előadás keretében lettek megjelenítve a forradalom Békés megyei történései. A darabot a Békéscsabai Jókai Színház művészei mutatták be. A helyszínt ennél a rendezvénynél az 500 fős művelődési ház színházterme biztosította. A rendezvénysorozatot igazi sikerként kell elkönyvelni, mert példaértékű összefogás jellemezte, és a látogatottsága kiemelkedő volt.