2019.02.25
Értéktár Konferencia
Nagy sikerrel és óriási érdeklőés mellett zajlott le a Békés Megyei Népfőiskola Alapítvány által 2019. február 22-én szervezett Értéktár Konferencia. Az esemény helyszíne az Orosházi Petőfi Művelődési központ volt, ahol a konferencia keretében kiállítást is szerveztek az orosházi értékekről.
A megjelenteket dr. Pappné Darida Andrea, az alapítvány kuratóriumának elnöke köszöntötte. Bevezetőjében kiemelte, hogy az esemény célja kettős: egyrészt szeretnék elérni, hogy azon megyei települések is rendelkezzenek értéktárral, ahol ilyen még nincs, másrészt pedig hogy a már működő értéktárak vezetői hasznos tapasztalatokat szerezhessenek.
Az előadások sorozatát V. Németh Zsolt, a kiemelkedő nemzeti értékek felügyeletéért felelős miniszteri biztos hungarikumokról szóló prezentációja nyitotta meg. Kiemelte, hogy a magyar nemzet igényt tart hagyományai, természeti értékei és épített öröksége elemeinek azonosítására és megismertetésére, mellyel saját önazonosságát erősíti meg.
Zalai Mihály, a Békés Megyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke a Békés Megyei Értéktár identitáserősítő hatásáról beszélt, de szót ejtett annak gazdaságfejlesztési vonatkozásairól is. Konkrét példákat említve közölte, hogy pályázati forrásból egy, a települési értékekre épülő kistermelői piacot szándékoznak szervezni, illetve ki kívánnak alakítani egy „megyei brand-et” is, és utazópiaccal is bővítenék a kistermelők kereskedelmi lehetőségeit. Megjegyezte, hogy Békés megyében a települési értéktárak száma az ország megyéinek átlagát messze meghaladja
Dr. Rákóczi Attila, a Békés Megyei Értéktár Bizottság Agrár- és Élelmiszergazdaság Albizottságának alelnöke a nemzeti értékek agrárgazdaságra gyakorolt pozitív hatásait helyezte előadása középpontjába. A megjelenteket arra buzdította, hogy kutassák, keressék helyben nemzeti kincseinket.
Békés megye legnagyobb helytörténeti gyűjteménye Mezőhegyesen található – húzta alá Tarkó Gábor, a Mezőhegyesi Települési Értéktár Bizottság elnöke. Bemutatta a nóniusz lófajtát, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság ékkövét. Azt is elmondta, hogy Mezőhegyesen kiemelt figyelmet fordítottak többek között a cukorgyár és a ménesbirtok történetének megőrzésére, a helyi szakképzés hagyományainak ápolására.
Az előadások blokkját Tóth Bálint hagyományőrző zárta, aki az orosházi búzacsíramálét, mint egészségforrást mutatta be. Ősi hagyományokon alapuló helyi jellegzetesség, tápláló édesség, reformélelmiszer, vitaminbomba – foglalta össze tömören.
Az esemény az Orosházi Települési Értéktárban szereplő kincseket felvonultató kiállítással zárult. Hováth József, a bizottság elnöke tárlatismertetése során kiemelte, értéktáruk jelenleg több mint negyven elemmel büszkélkedik. Ide sorolható például a búzacsíramálé, az orosházi kenyér, kolbász, kulcsos kalács, a nyolc tojásos száraztészta, az orosházi kacsa- és libamáj, az üvegipar, Mokry Sámuel, Justh Zsigmond, Thék Endre élete és munkássága. A helyi értékek megismertetése fontos feladat, hiszen múltunk sok esetben a további fejlődésünk alapját jelentheti – hangsúlyozta Horváth József.